Už pár týdnů proháním perka po středních Čechách. Pomalu se tu ze mě stává turistický guru. Na spoustě míst už jsem byl, pěknou řádku silnic a cest už jsem zbrázdil. Pořád ale chybí hodně míst, kam bych se rád podíval. A zajímalo by mě, kam byste se rádi podívali vy. Napište mi to na Facebook a třeba tím inspirujete další výletníky, aby se mnou zajeli někam, kde jsme ještě společně nebyli.

Tentokrát jsme s panem Martinem Ruprichem, jeho paní a pejskem vyrazili do Olomouce. Vzali jsme to přes známá místa. V Olomouci mají Horní a Dolní náměstí, ale to už jsem tu asi kdysi popisoval. Vyfotil jsem se před zdejším Sloupem Nejsvětější Trojice. Ten je na horním náměstí a od roku 1995 je společně s Mariánským sloupem (Dolní náměstí) a barokními kašnami národní kulturní památkou a v roce 2000 byl, jakožto jedno z vrcholných děl středoevropského baroka, zařazen mezi světové dědictví UNESCO. V Olomouci se vždycky rád zastavím, a jak je vidět na fotce, nelíbilo se tu jen mě. Spokojený byl i můj čtyřnohý kamarád a spolucestovatel. Hanácká metropole je totiž známá nejenom díky morovým sloupům na náměstích ale i díky sedmero kašnám. Na fotce je konkrétně Ariónova, která byla dokončená až v roce 2002 jako sedmá v pořadí, i když pokusy o její vybudování se objevovaly už v 18. a 19. století. Jejím autorem je olomoucký rodák Ivan Theimer. A vůbec, doporučuji všem se sem zajet podívat. Stojí to za to.

No, a když už jsme byli na Hané, museli jsme zajet i na jižní Moravu. V pohodovém tempu jsme si projeli Břeclav, Lednici, Pavlov, Mikulov, Znojmo a zamířili až do Telče. Na cestování bylo příjemné počasí, a tak jsme si to všichni náramně užili. V neděli jsme se vrátili do středních Čech a ještě navštívili příbuzné v Sýkořicích u Rakovníka. Sklidil jsem tu spoustu obdivných pohledů a pochval. Zkrátka prázdninový víkend, jak má být.

Užívejte léto a brzy na shledanou!

Jezděte opatrně.

Váš TT

Komentáře

komentář