Morava to nejsou jen sluncem zalité vinice a prozpěvování nad sklenkou bílého. Je to také pěkně drsný a zároveň úžasný kraj, který si žádá drsná a odolná auta. O víkendu jsem měl možnost se o tom přesvědčit, když jsem projel Beskydy i Hrubý Jeseník. Podíval jsem se na Opavsko a na skok jsem zavítal i do Olomouce – známé Hanácké perly. Tentokrát byl mým průvodcem pan Fuksa. On a jeho přítelkyně mě protáhli celou střední a severní Moravou a já si tentokrát parádně užil. V pátek jsme vyrazili na obhlídku okolí Zlína. Samotné město se rozkládá na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů, takže je poměrně členité a spousta domů a budov je postavená ve svahu. Po rovinaté jižní Moravě docela změna. Mimochodem víte, že se tu narodila exmanželka současného amerického prezidenta Ivana Zelníčková?

Po páteční obhlídce Kroměříže a Vyškova jsme v sobotu vyrazili do Beskyd. Vzali jsme to přes Velké Karlovice, Horní, Střední a Dolní Bečvu až do Rožnova a Frenštátu pod Radhoštěm. Ještě tady ležel sníh, tak jsem si to v terénu mimo zpevněné silnice náramně užil. Zajeli jsme také do Valašského Meziříčí, což je město považované za vstupní bránu do Beskyd. Pochází odtud známá skupina Mňága a Žďorp. Městu samotnému se také někdy říká Valašské Atény, jelikož bylo odjakživa centrem kultury a školství na Valašsku.

V neděli jsme vyjeli do Jeseníků. Nejdřív do Opavy, což je město na samém severu až u hranic s Polskem. Odtud jsme si to namířili do Bruntálu a Jeseníku, města ve stejnojmenném pohoří. Místní terén opravdu prověřil moje schopnosti bezpečného pohybu po kluzkém, zasněženém a mokrém povrchu. Myslím, že jsem to celé zvládl na jedničku. Aspoň moji pasažéři byli spokojeni a mnohokrát mě chválili.  Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v Olomouci. To je moc krásné město a určitě bych se sem ještě někdy rád vrátil a podrobněji vám o něm napsal. Teď se už ale musím loučit. Mířím totiž do Vyškova, tak se za mnou stavte.

Na shledanou a jezděte opatrně!

Váš TT

Komentáře

komentář