Slovácko, to je folklór, cimbálová muzika, zdobené kroje a skvělé víno. Užil jsem si týden v Uherském Hradišti a měl jsem se skvěle. O víkendu jsem pak vyrazil společně s panem Tomášem Gabrielem a jeho přítelkyní na výlety do blízkého i dalekého okolí. V pátek to bylo na mou oblíbenou Pálavu. Jsou asi lepší období roku, kdy se sem vypravit, ale stejně to tu stálo za to. Ten výhled se mi asi nikdy neomrzí. Navštívili jsme taky Valtice a místní zámek. Je to národní kulturní památka a je tu moc pěkně. Určitě doporučuji. Zajeli jsme i do blízkého Mikulova, což je jedno z center moravského vinařství a je to poznat. Ve městě je spousta příležitostí místní skvělé víno ochutnat. Ale pozor, řidiči si musí nechat zajít chuť.

V sobotu jsme vyjeli na Lopeník. To je malá obec v kopcích nedaleko Uherského Hradiště. Prý je tu fakt drsné klima. Často tu mrzne a sluníčko je tu k vidění málokdy. Musím potvrdit. Když jsme dorazili, mlha tu byla taková, že by se dala krájet. Museli jsme jet doslova krokem, a i když mám světla ostrá jako břitva, tohle bylo na pováženou. Na Buchlově se ale mlha rozplynula a my jsme si mohli místní hrad pořádně prohlédnout. Víte, že byl postavený v první polovině 13. století jako významný strategický bod v dalekém okolí? Váže se k němu zajímavá pověst. Na třetím nádvoří roste tzv. Lípa neviny. Tu prý jako důkaz své neviny zasadil mladík odsouzený na smrt, a to tak, že dal korunu stromku do země a nad zem nechal trčet kořeny. Lípa i přes to vzešla a dodnes je na hradě k vidění.

V neděli jsme namířili do Beskyd. Tady se zima ještě nehodlá jen tak rozloučit, a tak jsme si užili jízdu po sněhu. A protože mám pohon všech čtyř kol, byla to docela zábava. Navštívili jsme Pustevny, kde je velká socha pohanského boha Radegasta, a Velké Karlovice. Byl to pěkně náročný víkend a myslím, že jsme všichni rádi dorazili domů k odpočinku. Já mířím do Zlína, tak se těším, že se tam třeba uvidíme.

Mějte se krásně a jezděte opatrně.

Váš TT

Komentáře

komentář