Tak jsou tu Vánoce! Čas rozjímání a odpočinku. Ve skutečnosti jsem ale při cestě do Nového Města na Moravě míjel samé nervózní tváře. Nevím, asi nebylo dost sněhu, který k vánočním svátkům patří a lidem to bylo líto. V pátek před Štědrým dnem si mne vyzvedl pan Pavlovský a vydali jsme se na toulky Vysočinou.

Napřed jsme se zastavili u Pavlovských doma a musím říct, že takové přivítání mne vždy potěší. Světla mi svítila tak ostře, že se na mne přišli podívat i sousedé, kteří si mysleli, že se jedná o nějakou nevšední světelnou vánoční show.  Chvíli mne zvědavě okukovali a někteří se přišli ohřát dovnitř.

Den před Štědrým dnem jsme společně vyrazili na výlet na rozhlednu na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Věděli jste, že rozhledna byla vyhlášena Rozhlednou roku pro rok 2015? Byl jsem opět středem zájmu všech přítomných, ale na to jsem si už zvykl. Je to příjemné. Pak jsme ještě vyrazily na místní zámek.

Na Štědrý den jsme zajeli do Žďáru nad Sázavou odvézt dárek a pak jsme se vydali k poutnímu kostelu Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Cestou domů jsme se stavili na lyže do Vysočina arény, kde se nedávno uskutečnil Světový pohár v biatlonu. Zvítězila zde Gabriela Koukalová.

Na první svátek vánoční jsme se rozjeli za příbuznými pana Pavlovského. Díky své stabilitě jsem si jízdu na zasněžené silnici užíval. Druhý svátek vánoční jsme vyrazili do Bystřice nad Perštejnem do centra Eden, kde si svou zábavu užijí rodiny s dětmi, či školní výlety. Navíc jsou zde několikrát do roka pořádány víkendové tematické akce, jako například Slavnosti moravského uzeného nebo brambor. Naše cesta pokračovala na rozhlednu Karasín, ale bohužel byla mlha, tak toho nebylo moc vidět. Počasí nás ale neodradilo tak jsme jeli dál na Vírskou přehradu.

Poslední zastávkou byl hrad Perštejn. Mimořádně zachovalý středověký hrad byl základnou pánů z Pernštejna.  Hrad si zahrál zhruba v padesáti filmech a seriálech, např. v pohádkách Jak se budí princezny, Princezna Fantaghiro, Sedmero krkavců nebo Sůl nad zlato nebo Jakubiskově historickém filmu Bathory.

Pak už byl čas jet domů a já jsem byl moc rád, že jsem Vánoce mohl strávit v tak příjemném prostředí. Příští zastávka jsou Boskovice. Už se na vás moc těším!

TT

Komentáře

komentář